Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του ιστορικού μας χωριού, όπου μπορείτε να δείτε άρθρα, που αφορούν όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού γίγνεσθαι. Περιπλανηθείτε στις αναρτήσεις μας για να ταξιδέψετε σε μια πλούσια ποικιλία θεμάτων που ετοιμάζουμε με μεράκι και αγάπη για τον ευλογημένο μας τόπο.

ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟ GOOGLE MAPS

Κλίκ στην εικόνα

Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2013

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ-ΕΝΩΣΗ ΤΣΑΚΩΝ 1-1

Ισόπαλος έληξε ο αγώνας στο κοινοτικό γυμναστήριο ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ  μεταξύ του ΑΣ Πρόμαχοι και της Ένωσης Τσάκων με σκορ 1-1.
Πολύ δυνατό παιχνίδι με δυο καλογυμνασμένες ομάδες, που προσέφεραν φάσεις και πλούσιο θέαμα.
Οι γηπεδούχοι δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους και πολλοί φίλαθλοι εξέφραζαν τη νοσταλγία τους για τα περυσινά παιχνίδια της ομάδας, που ήταν σαφώς ποιοτικότερα.
Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, παρουσίασαν ένα σφριγηλό σύνολο, με καλά κρατήματα της μπάλας και αν ήταν λίγο προσεκτικότεροι, θα μπορούσαν να φύγουν με το τρίποντο της νίκης.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά και οι της Ένωσης κατάφεραν να αιφνιδιάσουν στο 4’ όταν ο Δούδης με απευθείας χτύπημα φάουλ έγραψε το 0-1.
Στο 7’ είχαμε μια μικροδιακοπή, όταν μέλισσα τσίμπησε τον βοηθό διαιτητή Τρυψιάνη και αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.
Στο 10’ ο Χ. Πέτσος απειλεί την εστία του Χατζή, αλλά το πλασέ του φεύγει λίγο άουτ.
Ο ίδιος παίκτης χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 12’ όταν η αντεπίθεση που επιχείρησε και το πλασέ του, αποκρούστηκε από τον Χατζή.
Οι Πρόμαχοι μετά το ξάφνιασμα του γκολ, άρχισαν να αντιδρούν στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου και στο 23’ ο αρχηγός Αμπάρης εκτελεί καλοτραβηγμένο χτύπημα φάουλ, το οποίο αποκρούει δύσκολα ο τερματοφύλακας Τσεντεμίδης.
Στο 28’ έγινε η φάση του αγώνα, όταν ο Χατζής στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την μπάλα, την χάνει, ο επερχόμενος Χ. Πέτσος μόνος σε κενή εστία, αποτυγχάνει να σκοράρει.
Στο 33’ μίλησε η ψυχή του αρχηγού των Προμάχων, όταν σε μια συνεχή και δυνατή προσπάθεια, πρέσαρε τον τερματοφύλακα Τσεντεμίδη, αναγκάζοντάς τον να κάνει το λάθος και κλέβοντας τη μπάλα γράφει το 1-1.
Με ανεβασμένο το ηθικό οι γηπεδούχοι πίεσαν για το 2-1 και χάνουν κλασικές ευκαιρίες στο 36’ και 38’ με τον Αμπάρη.
Το ημίχρονο έκλεισε το μακρινό σουτ του Πέτσου, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Χατζής.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους και έπαιξαν με αντεπιθέσεις.
Στο 47’ ο Φάφκας αφού δέχτηκε όμορφη μπαλιά από το κεφάλι του Σέλκου, πλασάρει και ο Τσεντεμίδης αποκρούει δύσκολα.
Στο 52’ η Ένωση απειλεί με τον Ιωάννου, αλλά η κεφαλιά του φεύγει λίγο άουτ.
Δυνατό σουτ του Δούδη στο 55’ έξω από την περιοχή των Προμάχων , η μπάλα φεύγει άουτ.
Ο Δούδης και πάλι στο 75’ μετά από κόρνερ, πιάνει δυνατό σουτ, που φεύγει πλάγια.
Οι γηπεδούχοι απαντούν στο 81’ όταν ο Αμπάρης αν και τραυματισμένος επιχειρεί επέλαση κατά της Ένωσης, αλλά η τελική του προσπάθεια αποκρούεται από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Έτσι τελείωσε το παιχνίδι με τους μεν γηπεδούχους να είναι ευχαριστημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας, τους μεν φιλοξενούμενους να άξιζαν ίσως το κάτι παραπάνω.
Από τους Προμάχους διακρίθηκαν οι Αμπάρης, Άτζος, Καραδοσίδης και Φάφκας.
Από την Ένωση ξεχώρισαν οι Χ.Πέτσος, Ασλανίδης, Ιωάννου και Δούδης.
Ο διαιτητής Β. Αργυρός ήταν γενικά καλός και μερικά μικρολαθάκια δεν επηρέασαν την γενική έκβαση του αγώνα.
Η α’ βοηθός Σ. Μήτρου ήταν αλάνθαστη, και ο β΄βοηθός Ε. Τρυψιάνης καλός με δυο τρία μικρολαθάκια.