Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του ιστορικού μας χωριού, όπου μπορείτε να δείτε άρθρα, που αφορούν όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού γίγνεσθαι. Περιπλανηθείτε στις αναρτήσεις μας για να ταξιδέψετε σε μια πλούσια ποικιλία θεμάτων που ετοιμάζουμε με μεράκι και αγάπη για τον ευλογημένο μας τόπο.

ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟ GOOGLE MAPS

Κλίκ στην εικόνα

Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ-ΝΙΚΗ ΒΟΡΕΙΝΟΥ 5-1

Παιχνίδι με δυο πρόσωπα, ένα για κάθε ημίχρονο, διεξήχθη στο κοινοτικό γυμναστήριο ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ των Προμάχων, μεταξύ του τοπικού ΑΣ Πρόμαχοι και της Νίκης Βορεινού, όπου τελικά επικράτησαν οι γηπεδούχοι με το ευρύ 5-1.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να παίζουν δυνατά και να διεκδικούν τη νίκη επί ίσοις όροις.
Στο δεύτερο μέρος η απόδοση των φιλοξενούμενων έπεσε κατακόρυφα και οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να καθαρίσουν το παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Στο πρώτο μέρος οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές και μοιρασμένες για τους δυο αντιπάλους.
Ο Καλογιάννης μόλις στο 3’βγαίνει μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σουτάρει άουτ.
Στο 5’ μια καλοχτυπημένη σέντρα στην εστία των Προμάχων όμως οι Μαντζερίδης και Μάντσης δεν προλαβαίνουν να σκοράρουν.
Σουτ πολύ δυνατό του Λεμονίδη στο 10’ η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
Ο  Π.Πέικος βγαίνει τετ α τετ με τον Χατζή στο 15’, το πλασέ του όμως δεν βρίσκει δίχτυα.
Στο 20’ σουτ φάουλ του Μάντση στη γωνία του Χατζή, ο νεαρός γκολκίπερ αποκρούει.
Η  Νίκη συνέχισε να απειλεί με φαρμακερές αντεπιθέσεις, αλλά οι παίκτες της ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια.
Οι γηπεδούχοι χάνουν μια καλή ευκαιρία στο 26’ με το σουτ του Δ. Νάνου να φευγει άουτ και  το ημίχρονο να τελειώνει με το σουτ του Μαντζερίδη στο 40’, που μπλόκαρε σταθερά ο Χατζής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Αμπάρη και του Προίκου για τους γηπεδούχους, η μορφή του αγώνα άλλαξε άρδην και σε συνδυασμό με την κατακόρυφη πτώση της απόδοσης των παικτών της Νίκης, το παιχνίδι έγινε θέατρο για έναν μόνο ρόλο, αυτό των γηπεδούχων.
Έτσι στο 48’ γίνεται το 1-0 με τον συνήθη ύποπτο Γ. Νάνο, με μαγικό πλασέ από πλάγια θέση.
Το 2-0 σημείωσε ο Π. Τούμπης στο 59’ με μακρινό σουτ από 50 μέτρα, όταν στην προσπάθειά του να κάνει γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα παίρνει μια περίεργη τροχιά, σκάει μπροστά στον τερματοφύλακα Στυλιανίδη και καταλήγει στα δίχτυα.
Οι της Νίκης προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 65’ χάνουν μια καλή ευκαιρία, όταν τα διαδοχικά σουτ των Κωνσταντινίδη και Μαντζερίδη, δεν βρίσκουν τον στόχο τους.
Το 3-0 έρχεται δυο λεπτά αργότερα στο 67’ με το τεχνικό και άπιαστο σουτ του Αμπάρη.
Στο 70’ ο Δ. Νάνος κάνει μια επέλαση και τροφοδοτεί με ασίστ τον Γ. Νάνο, ο οποίος σημειώνει το 4-0.
Η Νίκη χάνει μια καλή ευκαιρία στο 75’ με το σουτ του Πέικου να αποκρούεται από τον Χατζή.
Στο 76’ ο Γ. Νάνος εξαπολύει ένα σουτ-βολίδα και ο τερματοφύλακας της Νίκης Στυλιανίδης, απογειώνεται και αποκρούει θεαματικά, κάνοντας την επέμβαση του αγώνα.
Το 4-1 γίνεται στο 83’ με αυτογκόλ του Κωστινά, μετά από λάθος υπολογισμό της πορείας της μπάλας.
Το τελικό 5-1 σημείωσε ο Λεμονίδης στο 86΄ με δυνατό ευθύβολο σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή της Νίκης.
Το παιχνίδι τελείωσε με άλλη μια σωτήρια επέμβαση του Στυλιανίδη σε σουτ του Μούγιου.

Από τους Προμάχους διακρίθηκαν οι Άτζος, Γ. Νάνος, Σέλκος, Φάφκας, χωρίς να υστερήσουν και οι υπόλοιποι.

Από τη Νίκη Βορεινού εκτός του εκπληκτικού τερματοφύλακα Στυλιανίδη, ξεχώρισαν οι Μάντσης, Π. Πέικος, Μαντζερίδης και Κουκουλίδης.

Η διαιτησία του κυρίου Συρόκα ήταν άριστη και οι δυο βοηθοί του Καρυπίδης και Χαραμής ήταν σχεδόν αλάνθαστοι.