Παρουσία της διοίκησης, του προπονητή  και των ποδοσφαιριστών της ομάδας, έγινε η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας του ΑΣ Πρόμαχοι στη ταβέρνα "ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΑ" του χωριού.
Επικράτησε οικογενειακό και εγκάρδιο κλίμα με ευχές και πειράγματα. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο τυχερός που του έτυχε το φλουρί, είναι ο Νίκος Νάνος που θα κερδίσει ένα αξιόλογο δώρο.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΜΑΡΙΑ ΤΟΥΜΠΗ.

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ- ΑΡΗΣ ΥΔΡΑΙΑΣ 1-0 (ΔΙΕΚΟΠΗ)

Επεισόδια στιγμάτισαν το σημερινό παιχνίδι του ΑΣ Πρόμαχοι κόντρα στον Αρη Υδραίας.
Ο αγώνας δεν τελείωσε ποτέ αφού διεκόπη στο 75’ και ενώ η ομάδα των Προμάχων προηγούνταν μέχρι το λεπτό εκείνο με 1-0.
Ας πάρουμε τα πράματα από την αρχή.
Το πρώτο ημίχρονο διεξήχθη κανονικά και τίποτα δεν προμήνυε το τι θα επακολουθούσε.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και πολιόρκησαν από την αρχή την εστία της Υδραίας.
Απείλησαν στο 4’ με τον Άτζο , όταν η κεφαλιά του έφυγε λίγο άουτ.Στο 8’  η κεφαλιά του Νάνου μετά τη σέντρα του Αμπάρη δεν βρίσκει τον στόχο της.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 9’  με τον Ρούση , το ψηλοκρεμαστό σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Χατζής.
Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων , που έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.
Ενδεικτικά να αναφέρουμε τις χαμένες φάσεις του Αμπάρη στο 12’, του Νάνου στο 24’, του Νάνου στο 31’, του Καραμήτσου στο 4ο’ και του Σαμσούρη στο 42’.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Προμάχων  μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και μετά από μια σπουδαία ευκαιρία του Αμπάρη που χάθηκε στο 48’, τελικά ο Νάνος με καρφωτή κεφαλιά σημείωσε το 1-0 στο 50’.
Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι εκτραχύνθηκε και έγινε πολύ σκληρό, με πολύ δυνατά-αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.
Αποτέλεσμα των νεύρων ήταν να διακοπεί το παιχνίδι στο 60’ μετά από διαπληκτισμό του Γρηγοριάδη με τον Άτζο. Απειλήθηκε γενικευμένη σύρραξη, αλλά με την επέμβαση  των ψυχραιμότερων  αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Μετά από μια δεκάλεπτη διακοπή και αφού ηρέμησαν  τα πνεύματα το παιχνίδι συνεχίστηκε.Υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός και  αυτός αποτυπώθηκε 15 λεπτά αργότερα , όταν ο Ελευθεριάδης του Άρη κυνήγησε τον Ρατσίτσκα με απειλητικές διαθέσεις.
Επικράτησε πανδαιμόνιο με τους πάγκους των δυο ομάδων να εισβάλουν στο γήπεδο, με οργισμένους φιλάθλους να κάνουν το ίδιο και να θυμίζει το γήπεδο πεδίο μάχης.
 Οι διαιτητές αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια, κλήθηκε η αστυνομία να επιβάλει την τάξη, αν και διαφαινόταν , ότι το παιχνίδι τινάχτηκε στον αέρα.
Αρκετή ώρα αργότερα ο διαιτητής παίρνοντας την ευθύνη επάνω του, αποφασίζει να συνεχίσει τον αγώνα, αφού δόθηκαν οι κατάλληλες διαβεβαιώσεις για την ομαλή διεξαγωγή του υπολοίπου.
Οι παράγοντες του Άρη έχοντας πολλά παράπονα από τον διαιτητή και  προφασιζόμενοι , ότι κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα της αποστολής τους, δήλωσαν ότι δεν θα κατέβουν στο γήπεδο και αποχώρησαν.
Απαράδεκτα φαινόμενα, που δεν αρμόζουν στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο  και αμαυρώνουν τη φήμη των δυο ιστορικών ομάδων των Προμάχων και της Υδραίας.

Η άποψή μας είναι για τους μεν γηπεδούχους , ότι πρέπει να προσπαθήσουν να διαφυλάξουν περισσότερο την ασφάλεια του γηπέδου, ούτως ώστε να μη μπορούν  να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο διάφοροι θερμοκέφαλοι, για τους μεν φιλοξενούμενους  ότι θα πρέπει να μεταδώσουν σε ορισμένους ποδοσφαιριστές τους, αθλητικά ιδεώδη  και να τους  πείσουν , ότι ο ερασιτεχνισμός είναι ευγενής άμιλλα και όχι  πόλεμος πρωτόγονων.