ΠΡΟΜΑΧΟΙ

Χειμώνας.

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2013

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ: ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ-ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ΛΥΚΟΣΤΟΜΟΥ 0-1.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, η ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ Λυκοστόμου έσπασε το επί ένα χρόνο αήττητο σερί του ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ, κερδίζοντάς τον μέσα στο στάδιο ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ με 0-1.
Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας έξυπνα και με ψυχή, αν και αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοσμά Κοκτσίδη για επικίνδυνο τάκλιν, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο από τους Προμαχιώτες, που προβλημάτισαν για άλλη μια φορά με την απόδοσή τους.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη και στις δυο ομάδες.
Στο 8΄οι γηπεδούχοι απειλούν με τον Καλογιάννη, το σουτ του οποίου φεύγει άουτ.
Στο 11’ ο ίδιος παίκτης τροφοδοτεί τον Αμπάρη, τον οποίο προλαβαίνει με έξοδο ο τερματοφύλακας Γιάννης Μάρκου.
Η Θύελλα απειλεί στο 18’ με τον διακριθέντα Νίκο Νάνο, όμως η κεφαλιά που επιχειρεί φεύγει λίγο άουτ.
Στο 20’ είχαμε έναν μικροδιαπληκτισμό μεταξύ των δυο αντιπάλων, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων, αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.
Ο διακριθείς Τάκης Καραμήτσος χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 25΄, το μακρινό σουτ που επιχειρεί όμως φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Θύελλας.
Στο 30’ ο Αμπάρης αποτυγχάνει να σκοράρει, όταν η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον Μάρκου και στο 36΄ο Κωνσταντινούδης εξουδετερώνεται από τον Χατζή στην προσπάθειά του να σκοράρει.
Από το λεπτό εκείνο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Θύελλα πήρε την κατοχή, αλλά έπαιξε ανούσια, με αποτέλεσμα να λήξει το πρώτο μέρος ισόπαλο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν δυνατά και να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες στο 52΄με τον Νίκο Στο’ι’κο και στο 59’ με τον ίδιο.
Η πίεση της Θύελλας απέφερε καρπούς στο 65’, όταν μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Γιώργος Στο’ι’κος σημείωσε το 0-1 με όμορφη κεφαλιά.
Βλέποντας το παιχνίδι να χάνεται ο προπονητής των γηπεδούχων Καρυπίδης, κάνει εσωτερικές αλλαγές ρίχνοντας τον έμπειρο Καραδοσίδη στην επίθεση μετακινώντας τον από την άμυνα.
Οι  γηπεδούχοι ανεβάζουν στροφές στην προσπάθεια να ισοφαρίσουν και χάνουν αρκετές ευκαιρίες.
Στο 74’ το δυνατό και τεχνικό σουτ του Φάφκα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της Θύελλας.
Ο στυλοβάτης της άμυνας του Λυκοστόμου Καραγιαννίδης, κάνει μια όμορφη σέντρα στο κεφάλι του Νάνου, που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ στο 79’.
Στο 80’ το μακρινό σουτ του Καραδοσίδη αποκρούει πολύ δύσκολα ο Μάρκου.
Διαδοχικά σουτ των επιθετικών των Προμάχων στο 82’, όμως η άμυνα και ο Μάρκου αποκρούουν σωτήρια.
Μέχρι το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση με ανορθόδοξους τρόπους και  τελικά δεν τα κατάφεραν, χάνοντας από την στιβαρή ομάδα του γειτονικού χωριού.
Είναι καταφανέστατη η έλλειψη του κανονιέρη της ομάδας των Προμάχων Γ.Νάνου η αποθεραπεία του οποίου τελειώνει και ευχόμαστε να ενταχθεί σύντομα στο δυναμικό της ομάδας, η οποία τον έχει ανάγκη.
Η ομάδα του Λυκοστόμου άφησε καλές εντυπώσεις, έχοντας κάνει ένα κράμα από έμπειρους και νεαρούς ποδοσφαιριστές και πιστεύουμε ότι θα κάνει μια αξιοπρεπέστατη πορεία στο πρωτάθλημα, που αρχίζει σε λίγο.
Από τους Προμάχους κορυφαίος ήταν ο Τάκης Καραμήτσος, ενώ διακρίθηκαν και οι Άτζος, Φάφκας και Καραδοσίδης.
Από το Λυκόστομο, εκτός του τερματοφύλακα Μάρκου, διακρίθηκαν και οι Νάνος, Καραγιαννίδης και Τούλιος.
Η διαιτησία του κυρίου Πίλτση ήταν καλή και τα λίγα φαλτσοσφυρίγματα, δεν επηρρέασαν την τελική έκβαση του αγώνα.
Ο βοηθός Κύρου ήταν καλός με λίγα λάθη, ενώ ο «θρύλος» της Αλμωπα’ι΄κής διαιτησίας Μιχαηλίδης Γιώργος, ήταν Άριστος και εντυπωσίασε τους φιλάθλους που ήταν κοντά του με την όμορφη συμπεριφορά του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, να επεξηγεί την κάθε φάση και τα σφυρίγματα της διαιτησίας.