Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του ιστορικού μας χωριού, όπου μπορείτε να δείτε άρθρα, που αφορούν όλες τις εκφάνσεις του κοινωνικού γίγνεσθαι. Περιπλανηθείτε στις αναρτήσεις μας για να ταξιδέψετε σε μια πλούσια ποικιλία θεμάτων που ετοιμάζουμε με μεράκι και αγάπη για τον ευλογημένο μας τόπο.

ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΜΕ ΤΟ GOOGLE MAPS

Κλίκ στην εικόνα

Τετάρτη 2 Απριλίου 2014

ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΑΡΕΦΕΙΟΥ 2 - 0

Δυνατό παιχνίδι χωρίς όμως ουσία, έγινε στο κοινοτικό γυμναστήριο ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ  των Προμάχων, όπου ο τοπικός ΑΣ κέρδισε τον Ηρακλή Γαρεφείου με σκορ 2-0.
Στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Προμαχιώτη Γιάννη Λουκοβίτη, που «έφυγε» τόσο πρόωρα και οι ποδοσφαιριστές των Προμάχων αγωνίστηκαν φορώντας μαύρα περιβραχιόνια προς ένδειξη πένθους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο για τις δυο ομάδες και η  ποιότητα του παιχνιδιού ήταν πολύ μέτρια.
Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 8’ όταν το σουτ-φάουλ του Αμπάρη βρήκε το δοκάρι του Α. Παρασκευά.
Ο Δ. Νάνος στο 10’ πλασάρει μόλις λίγο άουτ.
Στο 18’ σουτ του Δ. Σέλκου φεύγει ψηλά άουτ.
Οι του Ηρακλή απειλούν την εστία του Α. Νάνου στο 25’ όταν από σέντρα του Δ. Μίσκου, ο Μ. Μάρκου πιάνει κεφαλιά που φεύγει έξω.
Στο 28’ μπαλιά ακριβείας του Δ. Νάνου, βρίσκει τον Αμπάρη που πλασάρει άουτ.
Ο Σίσκος για τον Ηρακλή, κλέβει την μπάλα, επιχειρεί τεχνικό πλασέ και η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ.
Στο 40’ ο τερματοφύλακας του Ηρακλή Παρασκευάς, κάνει την επέμβαση του αγώνα σε δυνατό σουτ του Γ. Νάνου, σώζοντας την εστία από σίγουρη παραβίαση.
Το ημίχρονο τελείωσε με την κεφαλιά του Σίσκου, που απείλησε την εστία των Προμάχων, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει δικαιωματικά στους γηπεδούχους, αφού επικράτησαν στην κατοχή της μπάλας καθώς και στις προσωπικές μονομαχίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι  εμφανίστηκαν ασύνδετοι και εκνευρισμένοι.
Στο 48’ παρόλα αυτά, ο Μ. Μάρκου για τους Γαρεφειώτες, χάνει κλασική ευκαιρία με πλάγιο σουτ, που φεύγει μόλις άουτ.
Οι Πρόμαχοι πιέζουν και με τον νεοεισελθόντα Προίκο χάνουν μοναδική ευκαιρία, αλλά  η μπάλα ύστερα από το καλοζυγισμένο σουτ του, βρήκε το δοκάρι και βγήκε έξω.
Στο 54’ σουτ δυνατό του Γ. Νάνου αποκρούεται θαυμάσια από τον διακριθέντα τερματοφύλακα του Ηρακλή.
Το 1-0 σημείωσε ο  Μούγιος στο 65’ με κεφαλιά, ύστερα από όμορφη σέντρα του  Αμπάρη.
Ο Δ. Σέλκος κερδίζει τη μπάλα μετά από σύγχυση στην άμυνα του Ηρακλή, και σουτάρει λίγο άουτ στο 75’.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν και χάνουν ευκαιρία με τον Μάρκου στο 88’ το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Α. Νάνος.
Στο 89’ ο Ν.Νάνος πιάνει καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Γ. Νάνου, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ γλείφοντας το δοκάρι των  φιλοξενούμενων.
Το 2-0  σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Γ. Νάνος επιχείρησε μια επέλαση από τα πλάγια και βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον επερχόμενο «μικρό» της ομάδας Γιώργο Τανούρη, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή, πετυχαίνοντας και το πρώτο  του γκολ με τον ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ.

Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Καραδοσίδης, Άτζος, Γ. Νάνος, Ν. Νάνος και Γ. Τανούρης, ενώ κορυφαίος ήταν ο Γ. Προίκος, η είσοδος του οποίου ήταν καταλυτική και «άνοιξε» την ομάδα.
Από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Μίσκος, Μάρκου, Σίσκος, Κόγιος, ενώ άριστες εντυπώσεις άφησε ο τερματοφύλακας Α. Παρασκευάς που ήταν κορυφαίος.
Η διαιτησία του κυρίου Κουκούλη ήταν ακριβοδίκαιη και σωστή, χωρίς να αδικήσει καμιά ομάδα, ενώ οι βοηθοί του Βαμβακάς και Στόϊτσης, σχεδόν αλάνθαστοι.