ΠΡΟΜΑΧΟΙ

Χειμώνας.

Σάββατο 4 Απριλίου 2015

ΑΡΗΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΑΣ ΠΡΟΜΑΧΟΙ 1 - 1

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι του ομίλου μεταξύ του Άρη Λουτρακίου και του ΑΣ Πρόμαχοι με σκορ 1-1.

Ήταν ένα παιχνίδι μέτριο από πλευράς ποδοσφαιρικής ποιότητας, αλλά η παρουσία πολλών φιλάθλων, οι οποίοι δημιούργησαν μια φαντασμαγορική ατμόσφαιρα  με καπνογόνα κροτίδες ντουντούκες και χαρτάκια, θύμισαν τις παλιές καλές εποχές, όπου τα τοπικά γήπεδα έσφιζαν από παλμό και συναγωνισμό μεταξύ ομάδων και οπαδών.

Η ομάδα του Λουτρακίου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας με «ψηλά» τη μπάλα, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα των επιθετικών της. Οι παίκτες του Μ. Δεμίρη με συνεχή γεμίσματα και βαθιές μπαλιές, προκάλεσαν αρκετά ρήγματα στην άμυνα των Προμάχων και έχασαν δυο τρεις καλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο τέλος του αγώνα παρατηρήσαμε, ότι οι δυνάμεις τους τους εγκατέλειψαν.
Ο ΑΣ Πρόμαχοι από την άλλη, ξεκίνησε μουδιασμένα και το έξυπνο στήσιμο των αντιπάλων του, τον αποσυντόνισε στο πρώτο ημίχρονο. Σε συνδυασμό με το γρήγορο γκολ, που δέχτηκε και με τον τραυματισμό και την αποχώρηση  του Γ. Νάνου, φάνηκε να χάνει την προσήλωσή του και να υποκύπτει. Ο Β. Σαμαράς ανακάτεψε την τράπουλα στο δεύτερο μέρος και με δεδομένη την άριστη φυσική κατάσταση των παικτών, οι Προμαχιώτες ανέκαμψαν, πήραν το έλεγχο του αγώνα και ευτύχησαν στις καθυστερήσεις να πετύχουν την ισοφάριση.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, αφού οι δυο αντίπαλοι πρόσεχαν περισσότερο τα νώτα τους και η πιο χαρακτηριστική φάση είναι αυτή του γκολ που πέτυχε στο 15’ο  Γ. Νάνος  με κοντινό σουτ πλασέ, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων.
Στο δεύτερο μέρος παίχτηκε καλύτερο ποδόσφαιρο με τους Προμαχιώτες να πιέζουν και τους Λουτρακιώτες να απαντούν με φαρμακερές  αντεπιθέσεις.
Στο 52’ ο Γ. Νάνος χάνει μοναδική ευκαιρία για τον Άρη, πλασάροντας άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι αποτυγχάνουν να σκοράρουν στο 62’, όταν διαδοχικά σουτ των Σαμαρά και Μούγιου, δεν βρισκουν στόχο.
Τετ α τετ του Γ. Νάνου, με τον τερματοφύλακα των Προμάχων Α. Νάνο να υποχρεώνεται σε υπέροχη απόκρουση στο 65’.
Ατομική προσπάθεια του Σαμαρά στο 75’, όταν επιχείρησε μπάσιμο, αλλά το πλασέ του φεύγει λίγο άουτ.
Αντεπίθεση του Άρη με τον Μήτσκα στο 81’, το πλασέ του οποίου αποκρούει ο Α. Νάνος.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι το παίρνει ο Άρης, οι Προμαχιώτες, δίνοντας όλες τους τις δυνάμεις, επιτίθενται κατά κύματα και στις καθυστερήσεις του αγώνα, γίνεται μια δυνατή σέντρα σουτ του Σαμαρά στην περιοχή και ο Ι. Μούγιος προτάσσοντας το στήθος του, δίνει μια  αλλαγή  στην πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα του Λ. Καιλάρη,  γράφοντας το τελικό 1-1.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Γ. Νάνος, Χ. Μήτσκας , Β. Κυριακίδης και Ο. Πλέσκας.
Από τον ΑΣ Πρόμαχοι ξεχώρισαν οι Γ. Σέλκος(κορυφαίος του αγώνα), Α. Νάνος,, Θ. Δέλλιος, Δ. Σέλκος και Δ. Νάνος.

Η διαιτησία του κυρίου Φωτιά ήταν πολύ καλή, αν και θα μπορούσε να είναι πιο φειδωλός στο μοίρασμα των κίτρινων καρτών. Πολύ καλοί και οι δυο βοηθοί του Κατεριάδης και Ζιώγλης. Στον αγώνα παρέστησαν εκ μέρους της ΕΠΣ Πέλλας,  ο κύριος Τριψιάνης ως παρατηρητής γηπέδου και ο κύριος Χαρίσης ως παρατηρητής διαιτησίας.